Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym pupilem. Przez swoje niewielkie rozmiary może być ciekawą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, w kwestii jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość większą, szczególnie jeśli planujemy hodować w niej więcej świnek.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wylatują z klatki. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym prosto utrzymać czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, gdyż będzie miała norkę, do której będzie mogła skryć się na odpoczynek albo odstresować się, gdy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html