W poszukiwaniu motywacji - 5 sposobów jak wytrwać w postanowieniu

W artykule dowiesz się o: 

  • Jak wytrwac w postanowieniu
  • Jak się motywować do ćwiczeń fitness

Każdy z nas miał kiedyś postanowienia związane ze sportem, które miało na celu zmienić nasze życie. Niektórzy zaczynali biegać, pływać, jeździć na rowerze lub chodzić na fitness i siłownię, lecz po pewnym czasie nasze rzeczy lądują na dnie szafy i z treningu i planów zostają nici.  Jak znaleźć swoją motywację i nie przestać tylko na postanowieniach? Sprawdź i poznaj moich 5 sposobów.

Sam byłem kilka razy takim złym przykładem dopóki nie poznałem co to jest motywacja i jak ją odnaleźć. Na początku mamy ogromną chęć żeby schudnąć lub poprawić swoją sylwetkę lecz na tym etapie jest to tylko postanowienie. Potrzeby zmiany pojawiają się najczęściej w okresie noworocznym lub przedwakacyjnym i często kończą się po 3-4 tygodniach. Dzieje się tak właśnie dlatego że w pewnym momencie zaczyna brakować nam motywacji. Tu nasuwa się pytanie jak ją odnaleźć?

Ból może być dobrą wskazówką

Jak często widzimy motywacja do zmiany ciała nie jest wystarczająca i kończy się wraz z pierwszym przemęczeniem a tu właśnie te bóle powinny być dla nas wskazówką że idziemy w dobrą stronę i powinny być motywacją do dalszej pracy.

Osiągnięcie celu to często długa droga

W momencie w którym znajdujemy sobie cel musimy sobie uświadomić że to jest tylko początek drogi, która będzie bardzo wyboista i kilka razy upadniemy zanim ten cel osiągniemy. Często właśnie popełniamy ten błąd będąc zupełnie nieświadomi na co się piszemy i co nas czeka i przez to pierwsze niepowodzenie powoduje koniec z treningami. 

Szukaj mniejszych celów

Gdy już wyznaczamy sobie nasz główny cel zacznijmy szukać sobie mniejszych celów, które pomogą nam osiągnąć ten główny. Dobrym przykładem jak śledzić  małe  cele może być prowadzenie dziennika treningowego. Zamiast śledzić cel który postanowiłaś osiągnąć po 3 miesiącach sprawdź jakie postępy zrobiłaś po tygodniu czy miesiącu.  Jak prowadzić swój dziennik i nie tracić motywacji przeczytaj  w kolejnym artykule.

Znajdź partnera do ćwiczeń

Gdy mamy już taki dziennik kolejną rzeczą która nas zmotywuje może być znalezienie sobie kogoś kto będzie mógł z nami realizować nasze postanowienia treningowe. W jaki sposób ma nam to pomóc w motywacji? Każdy z nas jest inny i często jest tak że jak że gdy my nie mamy na nic ochoty nasz przyjaciel/przyjaciółka jest pełna wigoru potrafi przekonać że idziemy na zajęcia i okazuje że to właśnie tego nam właśnie brakowało, lub dowiadujemy się telefonicznie lub osobiście że trening dał naszemu znajomemu tyle radości i po tym decydujemy się go wykonać żeby nie zostać w „tyle”.

Znajdź swoją inspirację

Kolejną rzeczą która nas może zmotywować gdy na początku drogi chcemy się wycofać może być rozmowa lub przeczytanie książki biograficznej osoby której udało się osiągnąć sukces. Pozytywne emocje płynące z przekazów takich osób dają bardzo dużo motywacji do tego że oni zaczynali z takiego samego pułapu jak my i mimo wszystkich kryzysów i niepowodzeń nie odpuścili i osiągnęli swój cel. Tak więc skoro oni mogli to i ja mogę. 

Na koniec dodam że nic nam nie pomoże w odpowiednim zmotywowaniu się jak wiara we własne możliwości i umiejętności. Gdy my nie będziemy wierzyć że nam się uda nic nam nie pomoże. Tak więc do treningu i głównej motywacji szukajcie w sobie.

Kategorie: 

Share