Spalanie tłuszczu przez trening interwałowy cz. 2

Spalanie tłuszczu przez interwałyJak podzielić trenig interwałowy. Jak początkujący powinni zacząć pozbywać się tkanki tłuszczowej właśnie w trenigu interwałowym. Bieganie czy jogging o większej intensywności to właśnie temat tego artykułu.

Spalanie tłuszczu dzięki treningowi interwałowymi polega na podziale treningu na serie. Czas dzielony jest tu na mniejsze części. Czyli mając 15 minutowy trening dzielimy go np na 4 serie z dużą intensywnością. 30 sekund w intensywności np 8 (patrz co to intensywność w poprzednim artukule o spalaniu tłuszczu dla początkujących). Następnie zmniejszamy intensywność do 5 i biegniemy przez ok 2 minuty. Razem mamy 2,5 minutową serię. Czyli mamy 4 serie po 2,5 minuty. Zestaw 30 sekund szybkie tempo i 2 minuty wolno to właśnie interwał. Jeżeli chcesz zastosować na początek ten rozkład to będzie to wyglądało tak. 

czas tempo
Rozgrzewka 5 min 4
1 seria szybkie tempo  30 sec 8
1 seria odpoczynek 2 min 5
2 seria szybkie tempo  30 sec 8
2 seria szybkie tempo  2 min 5
3, 4  tak samo 30 sec - 2 min 8 - 5
Rozluźnienie 5 min 4

Początkujący nie powinni od razu robić 4 serii, Najlepiej trudność trenigu zwiększać systematcznie. Przykładowo w pierwszy dzień zrobić jeden interwał w następny dzień 2 interwały itd. 

1 dzień trenigowy 2 dzień trenigowy 3 dzień trenigowy
1 tydzień 1 interwał 2 interwały 3 interwały
2 tydzień 3 interwały 4 interwały 4 interwały
3 tydzień 5 interwałów 5 interwałów 5 interwałów

Jak widać dopiero w połowie 2giego tygodnia wprowadzone sa 4 interwały. Poziom trudności zmienia się stopniowo. 

Nie mniej sposób zwiększania interwałów powino się dostosować samemu do tego jak szybko robi się postępy wydolnościowe. Wszystko na miarę swoich możliwości. Ciekawym i naprawdę motywującym jest to, że bardzo szybko można poprawiać swoje osiągniecia. Należy codzieninie podwyżać poprzeczkę i dokładać kolejną serię. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie zwiększać ilości serii w nieskończoność.

Trening interwałowy nie powinien trwać dłużej niż 20 do 25 min.

Znajdziesz sporo treningów interwałowych różnego rodzaju. Na tym blogu będziemy opisywać różne tego typu treningi. Najważniejsze w tym wpisie to żebyś zrozumiał czym jest trening interwałowy i jak go stosować. Jeżeli jesteś początkujący na razie skoncentruj się tylko na dokładaniu interwałów  - z szybkim tempem przez 30 s lub na zwiększaniu długości treningu od 5 min do 20 min.  Przejdź i zobacz przykładowy trening interwałowy dla początkujących rozpisany na pierwszy tydzień. Tak żeby zacząć w ten sposób spalać tłuszcz.

Jeżeli jesteś początkujący w bieganiu 3cia część artykułu jest dla ciebie >>

Kategorie: 

Share