Jak schudnąć poprzez bieganie?

Schudnij biegającChcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i czujesz, że bieganie to coś dla Ciebie? Oto kilka wskazówek jak trenować, by najefektywniej schudnąć.

Pamiętaj, że na samym początku Twojej przygody z bieganiem nie będziesz w stanie pokonywać bardzo dużych odległości. Spore wyzwanie stanowić może dla Ciebie kilkuminutowy bieg bez przystanku. Dlatego też bardzo istotne jest, by stopniowo przygotowywać organizm do biegania. Bardzo dobrym sposobem jest połączenie marszu ze spokojnym biegiem (np.  minuta biegu, minuta marszu)

Gdy kondycja pozwala nam na ciągły bieg bez przystanków, z czasem wydłuż czas treningu. Gdy najważniejsze jest dla nas zrzucenie kilku kilogramów, skupiajmy się nie tyle na prędkości biegu, co jego intensywności. Jak pokazują badania, tłuszcz najlepiej spala się w okolicach około 70% naszego maksymalnego zakresu tętna. Jeżeli nawet powolny trucht powoduje u nas zadyszkę, warto bieganie zamienić na szybkie marsze trwające co najmniej 30 minut. ( Więcej w moim artykule jak ulepszyć trening dzięki wiedzy o tętnie )

Oblicz swoje tętno by efektywniej biegaćMówi się, że tłuszcz zaczyna się spalać po około 30 minutach ciągłego wysiłku. W trakcie biegu kwasy tłuszczowe oraz glukoza wykorzystywane są wytwarzania energii od pierwszych minut, z czasem jednak, stosunek tych składników ulega zmianie. W czasie pierwszych 30 minut, 80% energii pochodzi z glukozy, 20% natomiast, z kwasów tłuszczowych. Po około 70 – 80 minutach proporcje te ulegają odwróceniu. Zatem im dłuższy wysiłek, tym większe zużycie tłuszczu jako źródła energii.

Najlepszą metodą odchudzania dla początkujących biegaczy są długie, tlenowe treningi pozwalające aparatowi ruchowemu przyzwyczajenie się do większych obciążeń, dla bardziej zaawansowanych natomiast, interwałowe. To nic innego jak pokonywanie w szybszym tempie określonych odcinków, które przeplatane są przerwą w niepełnym odpoczynku. Dla początkujących przerwa między bieganiem interwałów nie powinna być krótsza niż 2 dni.  Spróbuj naszych nagrań które sprawią, że twój trenig biegowy na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej stanie się bardziej zorganizowany.

Kategorie: 

Share