Co to jest trening funkcjonalny ?

W artykule dowiesz się o: 

  • W czym pomogają ćwiczenia funkcjonalne
  • Skąd się wywodzi trening funkcjonalny
  • Czy trening funkcjonalny możesz wykonać w domu

Trening funkcjonaly - co to jestTrening funkcjonalny opiera się o wykonywanie ćwiczeń naśladujących ruchy, jakie wykonujemy każdego dnia w naszym codziennym życiu. Jakie przynosi korzyści i jak wyglądają ćwiczenia wykonywane w jego trakcie?

Co ciekawe, trening funkcjonalny swoje korzenie posiada w technikach rehabilitacyjnych. Tam jego stosowanie ma na celu poprawę kontroli nerwowo mięśniowej oraz przywrócenie właściwych wzorców ruchowych, co umożliwia znacznie szybszy powrót do zdrowia. Jak sama nazwa wskazuje, kluczową rolę odgrywa tutaj funkcjonalność każdego z wykonywanych przez nas ruchu. Oznacza to, że wszystkie ćwiczenia, jakie robimy w jego trakcie muszą posiadać konkretne przełożenie na towarzyszące nam w życiu codziennym ruchu. Skąd wynika tak duża popularność tego typu aktywności fizycznej? Jest to między innymi brak przeciwwskazań do wykonywania treningu funkcjonalnego. Trenować może go niemalże każdy, bez względu na swój poziom zaawansowania, wiek, czy płeć. Wyjątkami są ciąża oraz przebyte w ostatnim czasie urazy kręgosłupa.

Tening funkcjonalny jest to świetny pomysł jeżeli ćwiczenia chcesz wykonywać w domu. Do tego treningu nie potrzebne ci są maszyny. Do treningu funkcjonalnego wykorzystać jednak  możesz podstawowowe artykuły fitness, takie, jak piłki lekarskie, sztangi, gumy czy kettlebells.

Regularne wykonywanie treningu funkcjonalnego

  • przyczynia się do poprawy wytrzymałości mięśniowej,
  • redukcji tkanki tłuszczowej
  • oraz stabilizacji stanów,

Takie treningi pozwolą ci na zmniejszenie ryzyka występowania kontuzji w czasie ćwiczeń czy wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki niemu możesz również zwiększyć wydolność organizmu, poprawić kondycję ruchową i poprawić postawę swojego ciała

Głównym założeniem treningu funkcjonalnego jest praca we wszystkich płaszczyznach, co sprawia, że nie powoduje on żadnych ograniczeń ruchomości stawów. Brak tu pełnej izolacji mięśni, dzięki czemu łatwiejsze staje się skupienie na właściwej technice wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Mamy nadzieję, że chociaż trochę przybliżyliśmy ci temat i odpowiedzieliśmy na pytanie "Co to jest trening funkcjonalny" . Przejdz do kolejnego artykułu trening funkcjonalny podstawowe ćwiczenia >>

Kategorie: 

Share